دیدار با مراجع عظام تقلید

دیدار مسئول نهاد رهبری دانشگاه و رئیس دانشگاه تهران با مراجع عظام تقلید

حجت الاسلام والمسلمین کرمی رئیس نهاد رهبری دانشگاه تهران و آقای دکتر مقیمی رئیس دانشگاه تهران، روز پنج‌شنبه دوم دی ماه در دیدارهای جداگانه با مراجع عظام تقلید دیدار نمودند.

در این دیدار  آیت‌الله‌ جوادی آملی، در سخنانی بیان داشتند: الهیات فلسفه، همه علوم را در قالب اضلاع یک مثلث می‌بیند؛ قرآن کریم نیز این مسئله را تأیید می‌کند که هر موجود و پدیده‌ای در این جهان در قالب اضلاع سه گانه قابل بررسی است؛ چه کسی آن را خلق کرد؟ چگونه آن را خلق کرد؟ و چرا آن را خلق کرد؟ اما غرب این مثلث را مثله کرد، علم غربی تنها چیستی و چگونگی اشیا و پدیده‌ها را مورد مطالعه قرار می‌دهد و به مبدأ و غایت آنها کاری ندارد، در نتیجه، غرب علم را به لاشه علم تبدیل کرد، نتیجه این علم مرده می‌شود آن جنگ‌های جهانی و این جنگ‌های نیابتی که هر روزه شاهد آن هستیم.

آیت‌الله‌ جوادی آملی تاکید داشتند: دانشگاه را دانش اسلامی می‌کند و دانش را «معلوم» اسلامی می‌کند و اسلامی بودن معلوم، وابسته به آن اضلاع سه گانه است، خروجی چنین دانشگاهی می‌شود دانشجویان عزیزی که پس از خروج از دانشگاه می‌‌گویند چه کسی جذب من می‌شود؟! من قدرت کارآفرینی و تولید و حرکت دارم، نه اینکه چه کسی مرا جذب می‌کند؟! دانشجویی که خود دنبال جذب دیگران است نه اینکه بخواهد دیگران او را جذب کنند.

معظم له در بخش پایانی سخنان خود به مساله مهاجرت نخبگان علمی از کشور اشاره کردند و ابراز داشتند: علاقه به وطن و حفظ کشور یک مساله فطری و دینی است، هر وقت دیدیم عزیزی از این نخبگان علمی از کشور مهاجرت کرد بر ما سخت گذشت، باید در دانشگاه‌ها طرزی این عزیزان دانشجو را تربیت کنید که اراده حفظ کشور و آبادانی کشور را داشته باشند و به جای جذب شدن در سازمان‌ها یا کشورهای دیگر، خود به دنبال جذب دیگران و شروع یک حرکت در راستای آبادانی کشور باشند.

 آیت‌الله‌ جعفر سبحانی در این دیدار حل مشکلات و ساختن جامعه را در گروی ایمان و اخلاق در جامعه بخصوص در قشر تحصیل‌کرده دانست. این مرجع عالیقدر جهان تشیع به نقش سازنده اساتید در ارتقای اخلاقی دانشجویان اشاره کرد و از مسئولان آموزش عالی خواست تا در گزینش استاد دقت لازم بعمل آورند.

 آیت‌الله‌ حسین نوری همدانی نیز با عرض تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه الزهراء سلام الله علیها، گفت: تمام علوم را اسلام آورد‌. اصطلاحات در تمام علوم به زبان عربی است و عربی زبان قرآن و اسلام است. اما جبهه استکبار به جای اینکه در برابر اسلام تسلیم شوند، به مخالفت برخاسته و علوم را سکولار کرده و به نام خود ثبت و ضبط کرده است.

این مرجع عالیقدر جهان تشیع با اشاره به ایستادن سلاطین در برابر اسلام و تمدن اسلامی، از دانشگاهیان خواست تا برای تمدن نوین اسلامی تلاش کنند و گفت: دانشگاه و حوزه، یکی هستند؛ بنابراین باید در تعامل تنگاتنگ و با همت همدیگر، تمدن اسلامی و اسلام ناب محمدی را احیا کنیم.

ایشان افزودند: حوزه و دانشگاه باید با هم متحد باشند و اتاق فکر داشته و با همدیگر همفکری کنند. صرف گفتن از وحدت حوزه و دانشگاه کافی نیست بلکه حوزه و دانشگاه باید به میدان بیایند.

کلمات کلیدی

تصاویر